تبلیغات

مهمترین الگوریتم های گوگل – پاندا پنگوئن و مرغ مگس خوار

یک دیدگاه
مهمترین الگوریتم های گوگل - پاندا پنگوئن و مرغ مگس خوار

پاندا پنگوئن و مرغ مگس خوار از جمله مهمترین الگوریتم های گوگل هستند، در مقاله ای که امروز برای شما سئو مستر ها به صورت اختصاصی آماده کرده ایم که کوتاه هم نخواهد بود به تفضیل به مهمترین الگوریتم های گوگل می پردازیم، اگر وب مستر و یا صاحب وب سایت کسب و کاری و همچنین در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنید این مقاله برای شما الزامی خواهد بود. با ما همراه باشید در آریا دانلود.

مهمترین الگوریتم های گوگل – پاندا پنگوئن و مرغ مگس خوار

 

الگوریتم های گوگل

الگوریتم های گوگل

 

برخی از مقالات مرتبط در آریا دانلود که ممکن است علاقه مند باشید:

آموزش پیشرفته سئو ۲۰۱۷ توسط نیل پاتل نخبه بازاریابی

تحلیل عمیق لینک بیلدینگ در سئو ۲۰۱۷

۴۰۰ نکته ضروری دیجیتال مارکتینگ

۵۵ خصوصیت که کسب و کارهای نوپا را قدرتمند می کند

۴۲ آمار از بازاریابی محتوای بصری که باید در سال ۲۰۱۷ بدانید

کرنر استون چیست و چه اهمیتی دارد

فیلم آموزشی استاد بهینه سازی موتورهای جستجو شوید

آموزش سئو برای کسب و کارهای کوچک و متوسط

فیلم آموزشی سئو داخلی با استفاده از ابزار گوگل وب مستر

استاد هنر بهینه سازی (سئو) شوید

بهبود سئو سایت با استفاده از Rich Snippets و MicroData

 

تهیه و ترجمه: سید محمد رضا فرحناک فر – کارشناس ارشد کسب و کار الکترونیک

در ترجمه مقاله زیر از منابع معتبری همچون Moz و Search Engine Land استفاده شده است و بخشی از آن براساس تجربه شخصی بوده که ممکن است تماما صحیح نباشد.

برخی از مهمترین آپدیت های (الگوریتم های) گوگل:

Google Humming Bird

Google Mobile Friendly Update

Google panda Update

Google Penguin Update

Google Pigeon Update

Google Payday Update

Google EMD (Exact Match Domain) Update

Google Top Heavy Update

Google Rank Brain

Google Caffeine

 

یکی از برترین منابع برای بررسی و باخبر شدن از روند تغییرات الگوریتم های گوگل سایت Moz  است که از لینک زیر می توانید وارد شوید :

Moz.com/google-algorithm-change

 

به گفته Moz گوگل سالیانه بین ۵۰۰-۶۰۰ بار الگوریتم های جستجو را تغییر می دهد که بیشتر اینها تغییرات کوچک هستند و برخی از این اپدیت ها را فاش می کند مانند پانداو پنگوئن که روی نتایج جستجو ها تاثیرات زیادی دارند.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار

شروع کنیم با الگوریتم مرغ مگس خوار یا Humming Bird

این پلتفرم جستجویی تقریبا جدید گوگل از سال ۲۰۱۳ شروع به کار کرد و برای سریعتر و دقیق شدن جستجو ها و تمرکز بر روی کلمات کلیدی طراحی شد.

مرغ مگس خوار توجه ویژه ای بر روی کلمات در یک کوئری (Query) دارد تا این اطمینان حاصل شود که کل جمله یا گفتگو دارای پیام صحیحی است و تنها به یک کلمه نمی پردازد تا کل جمله را تشخیص دهد.

هدف این است که صفحات مورد نظر دارای معانی بهتری باشند تا اینکه در نتیجه یک صفحه کلمات کمتری وجود داشته باشند.

نتیجه گیری: هدف صاحب کسب و کار یا وب سایت باید تولید محتوای جذاب و کاربر پسند و با کلمات کلیدی بیشتر و غنی تر در متن باشند آن طور که متوجه شدم حداقل ۳۰۰۰ کلمه برای کرنر استون شدن محتوا نیاز است البته لینک بیلدینگ درون صفحه نباید فراموش شود.

البته کتاب سئو ۲۰۱۷ نوشته آدام کلارک را نیز قبلا توسط بنده ترجمه شده و به صورت رایگان در سایت آریا دانلود قرار دارد که می توانید هم نسخه انگلیسی و هم نسخه فارسی را مشاهده کنید.

 

 

پاندا و پنگوئن

پاندا و پنگوئن

بریم سراغ پاندا و پنگوئن  – Google Panda and Google Penguin Algo 

تا اینجا می دانیم که مرغ مگس خوار، پاندا و پنگوئن الگوریتم هایی هستند که روی رنکینگ کلمات کلیدی در جستجو تاثیر گذاراند(page rank)

گوگل پاندا قسمتی از پازل است که در این الگوریتم کارش به صورت اختصاصی کیفیت محتواست

گوگل پاندا نیز کارشبررسی کیفیت لینک هاست و مرغ مگس خوار به کوئری های گفتگویی یا جمله ای (Conversational Search) می پردازد.

پنگوئن قرار است ارزش نتایج جستجو را برای کاربران بالا ببرد. نکته جالب این است که این الگوریتم ها از دیتاهایی تشکیل شدن که در حال به روزرسانی و تغییر هستند و ماهیت ثابتی ندارد و ما براساس Best Practice ها و Case Study هاو صحبت های افراد و کامندان گوگل نظیر مت کاتز آن ها را تحلیل می کنیم.

گفته شده نام Page Rank از اسم  larry Page از موسسان گوگل گرفته شده و Sergy Brin نیز دیگر موسس گوگل هم برای Rank Brain می تواند صحیح باشد.

 

چند موضوع مرتبط پیشنهادی:

Search Volume and Search Competition

سرویس های تحلیل کلمات کلیدی نظیر kwfinder  ubersuggest و keywordtool و keyword planner

مفهوم Deep Learning و وب معنایی

مفهوم Artificial intelligence

قانون S.M.A.R.T

 

بسیار خوب تا اینجا متوجه شدیم که ماموریت پاندا کیفیت متون (Quality of Context) و پنگوئن کیفیت لینک هاست (Quality of links) از این رو سئو مستر ها یا افراد سئو کار برنامه بهینه سازی موتور های جستجو خودشون رو براساس پاندا و پنگوئن باید ببندن.

اصلی ترین به روزرسانی الگوریتم رنکینگ نتایج جستجو فوریه ۲۰۱۱ انجام شد. هدف این تغییر تنها دور نگه داشتن سایت های با کیفیت پایین و محتوای ضعیف بود تا سایت های باکیفیت نمایش داده شوند.

اگر خاطرتان باشید همان موقع ها بود که یک شبه طوفانی در وب فارسی اتفاق افتاد و طیف وسیعی از سایت های ایرانی شامل ساتی های کپی و سایت های زرد و … از نتایج خارج شدند سایت هایی که با حقه ها و تکنیک های کلاه سیاه مانند iframe و حتی تبلیغات زیاد در سایت و کیفیت ضعیف محتوا (کپی بدون ذکر منبع) به صورت علنی نابود شدند.

ایده اصلی پنالتی کردن و کاهش رتبه سایت های کم اهمیت در آوریل ۲۰۱۲ رقم خورد منظور این بود که سایت هایی که Guide line های گوگل وب مستر را رعایت نمی کنند یعنی رفتار کلاه سیاه دارند مانند خرید بی رویه بک لینک و تکنیک های keyword cloaking, duplicate content, keyword stuffing استفاده می کردند.

 

مت کاتز

مد نظر داشته باشید افرادی که در گوگل کار می کنند گاهی در حساب کاربری سوشیال های خود صحبت هایی می کنند که راه گشاست مانند مت کاتز، ایشان سال ها  بود که در تیم مبارزه با اسپم گوگل کار می کرد و اما الان سمت دیگری در دولت ایالات متحده داره، جالبه که در ویکی پدیا هم سال دقیق تولد ایشون ذکر نشده و گفته شده بین ۱۹۷۲ یا ۱۹۷۳ !!

البته اطلاعات فقط و فقط از طرف کارمندان گوگل منتشر نمی شود، شخصا تجربه کرده ام افرادی مانند Danny Sullivan مدیر سایت Searchengineland.com و یا Rand Fishkin از سایت محبوب Moz  و Berry Schwartz موسس سایت SEroundtable.com نیز اطلاعاتی در سایت و حساب های سوشیال خود درج می کنند که بعدها از طرف گوگل به صورت رسمی منتشر می شود و گاهی هم منتشر نمی شود اما ما تاثیر آن را بر روی سایت هایمان می بینیم!!

بهتر است این افراد را در لینکداین و توئیتر فالو کنید!

گوگل سالیانه ۵۰۰ تغییر در الگوریتم های خود ایجاد می کنه که برخی از آن ها پر اهمیت هستند.و سایت های خوبی وجود دارند  که این تغییرات را رصد می کنند مانند Moz.com و Searchengineland.com

 

 

موضوع پیشنهادی جهت مطالعه پیرامون تحقیقات کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی :

Broad match یا Wide reach

Phrase match

Exact match

 

باید بدانیم که: همان قدر که الگوریتم های گوگل کار را برای کاربران ساده می کنند در عین حال خودشان پیچیده تر می شوند و کار را برای سئو مستر ها سخت تر می کنند.

 

برای مثال قبلا می توانستیم با استفاده از یک قطعه کد به نام “Meta Keywords” به موتورهای جستجو بگوییم که محتوای وب سایت ما چیست اما الان به تنهایی کافی نیست! به مرور با این تکنیک سایت های زیادی بالا آمدند گوگل فکری به حال این موضوع کرد و روی بهینه سازی کلمات کلیدی با استفاده از پاندا اقدام کرد.

تکنیک های بلک هت مانند Cloaking از جمله روش هایی بود که استفاده می شد. اما الان چند صد فاکتور در سئو وجود داره که به یک صفحه رنک می دن که مهترین اون ها Title Tag است.

در طول تاریخ، تغییراتی که بر روی صفحه اول نتایج گوگل انجام شده از سایر صفحات بیشتر بوده و بزرگترین به روز رسانی ها مربوط به پاندا بوده و بعد از آن پنگوئن و مرغ مگس خوار پس در این مقاله به دلیل اهمیت این ۳ الگوریتم از سایر الگوریتم ها صرف نظر می کنیم و آن ها را در مقاله ای دیگر در آریا دانلود بررسی می کنیم.

 

نام پاندا از اسم Navaneet Panda که یکی از کارمندان بلند پایه و قدیمی گوگل است گرفته شده که هدف او On-site Quality و می خواهد سایت هایی که محتوای بهتری دارند می بایست جایگاه بهتری داشته باشند.

پ.ن :  می توانید این شخص را در شبکه های اجتماعی خود نظیر لینکداین فالو کنید.

پاندا به دنبال محتوایی هست که مفید نیست و آن ها را در دسته Low Quality قرار میده اهمیت ویژه ای برای Duplicate Content  قائل است، از من می پرسند چرا ما ناگهانی از نتایج جستجو ناپدید می شویم در حالی که تا همین دیروز در صفحه اول بودیم! یکی از دلایل کپی کردن و عدم ذکر منبع است. دقیقا این کار برای لینک های یکسان صادق است . در سایت هایی مه صفحات به صورت داینامیک ساخته می شود. البته سئو مستر ها از راه حلی به نام تگ  Canonical استفاده می کنند که توضیحات آن در سرچ کنسول وجود دارد.

پ.ن :  لینک های حذف شده را ریدایرکت ۳۰۱ بزنیدمی توانید این کار را با افزونه و در غیر این صورت از طریق تنظیمات robot.txt سایت و htaccess انجام دهید. البته توجه داشته باشید ارزش قبلی لینک به صورت کامل منتقل نخواهد شد.

دلیل دیگر حذف شدن این صفحات محتوای به شدت ضعیف و بی کیفیت است که تجربه کاربری (under experience) بدی را رقم می زند بنابراین ارتباط مطلب با کلمات کلیدی بسیار مهم است یا اینطور بگوییم چه طور تجربه جدیدی را به کاربر منتقل کنیم که یکی از راه حل های آن Story Telling یا محتوای Hand-written است. در واقع محتوایی که بخشی از آن براساس تجربه شخصی شما حاصل شده. این محتواها دارای ارزش ویژه ای هستند.

 

کمی دیگر در مورد الگوریتم پنگوئن…

شعار الگوریتم پنگوئن: Google’s fight against web spam

 

خوب پنگوئن ۲۴ اوریل ۲۰۱۲ معرفی شد هدف این بود که بک لینک های غیر طبیعی که برای گرفتن رنک های بالای گوگل بودند شناسایی بشن! که این از قسمت های مهم سئو هست.

ببینید از روی لینک ها و ورودی به لینک ها می تونه میزان رای به وب سایت رو تعیین کنه و لینکی که Reputation بالاتری داشته باشه عملا می تونه در Recommend ها و  Instant search ظاهر بشه و قسمت مهم اون هم Anchor_text هست که لینک رو توصیف میکنه و قبل از اینکه وارد صفحه ای بشید از صفحه ای دیگر (بک لینک) در این حال فالو و غیر فالو بودن لینک بررسی میشن که اهمیت خودشون رو دارن. اینجا پنگوئن تصمیم می گیره کدام لینک ها ارزش بیشتری دارند.

تکنیکی که اغلب سئو مستر ها به شما نمی گویند: برای بک لینک گرفتن از یک سایت بخواهید که لینک شما را در صفحه مرتبط و تنها در یک یا دو صفحه ای که دارای ارزش بالاتری از لحاظ DA-PA-PR-DR هستند قرار دهند و از بک لینک های Wide-Side جدا پرهیز کنید. به بیان دیگر کمیت را فدای کیفیت نکنید.

 

پنگوئن تصمیم می گیره کدام لینک ها ارزشمند هستند و کدام فاقد ارزش! حالا یعنی اینکه اگر در صفحه ای لینک زیاد و بی کیفیت باشد ارزش آن صفحه به سرعت پایین تر خواهد آمد.

 

برای اینکه از قضاوت پنگوئن در امان باشیم باید لینک های غیر طبیعی و بی ارزش را حذف کنیم و همچنین از سایت و بلاگ هایی که گذاشته ایم و اگر در دسترس ما نیستند حتما از ابزار Google Disavow استفاده کنیم و آن ها را به صورت لیستی Drop کنیم به این منظور می توانید از بخش گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

پ.ن لینک های برگشتی به سایت خود را هر چند وقت رصد کنید.

برخی از دلایلی که سایت شما ممکن است تحت تاثیر پنگوئن قرار گیرد:

Anchor text over optimization

Low quality backlinks

Link Relevance

Outbound link quality

Link Pyramid

Duplicate content

Keyword stuffing

Sending automated query

Website with virus and warning

Hidden links and hidden text

SEO over optimization

و سایر تکنیک های بک هت و لینک بیلدینگ غیر قانونی…

 

برخی از راه های خروج از پنالتی پنگوئن:

Increase Anchor text distribution

Link quality

Google Webmaster information

Stop building unusual links

Keyword density

Avoid keyword stuffing

Write for users not for only search engine

Step SEO automation

Go social

 

مرغ مگس خوار چه طور؟

پبش تر گفتم که این الگوریتم ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۳ معرفی شد و کارش فهم و درک بهتر کوئری های (پرسش از گوگل) کاربران بود و برخلاف نام سایر الگوریتم های گوگل که از نام افراد گرفته شده این یکی کاملا مستقل است.

برای مثال: می خوام تعطیلات برم شمال کی بهتره؟

در اینجا به نظر میرسه گوگل با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی خودش میگرده که شمال کجاست و منظور چی هست و سرویس اب و هوای گوگل بررسی می شه و چه مکان هایی براساس نظرات ثبت شده کاربران در Google review بهتر تشخیص داده شده و رای بالاتری گرفته شدهو یا در گوگل پلاس share های بیشتری داشته و همینطور در توئیتر و شاید هم براساس sample data !!!

مهم اینجاست که نسل جدید جستجو های کاربران است که به سمت Google Voice Search می رود. بهتر نیست از الان این امکان را در سایتمان قرار دهیم ؟ و پیشنهادات به کاربران داده بشه؟

 

موضوعات قابل پیگیری جذاب:

بازاریابی از طریق محتوا

بازاریابی محتوایی

کپی رایتینگ

تولید محتوا و بلاگینگ (وبلاگ نویسی)

 

مرور کلی مهمترین الگوریتم های گوگل:

پاندا

ایده: پنالتی کردن سایت هایی که با کیفیت پایین و محتوای کم کیفیت ظاهر شده اند و نام قبلی آن Farmer Update بوده

اولین به روز رسانی ان فوریه ۲۰۱۱و تا سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۳ به روز رسانی داشته.

هدف: بالا آوردن سایت های با محتوا غنی به رنکینگ بالای نتایج جستجو

نحوه در امان ماندن: به روز راسنی و غنی سازی محتوایی و دوری کردن از over optimization

اصولا سایت هایی که مشمول جریمه پاندا شدن باید روی Brand Awareness یا آگاهی از بند و کمپین های مختلف در شبکه های اجتماعی فعالیت ویژه ای داشته باشند.

صفحاتی که تحت تاثیر پاندا هستندباید ایزوله شوند ودقت داشته باشید گوگل ابزاری برای ریکاوری آن تاکنون معرفی نکرده است.

به صورت ابتدایی بخواهیم بررسی کنیم پاندا روی صفحه سایت یعنی On-page تمرکز می کندیعنی صفحات را تک تک بررسی و ارزش گذاری می کند و اشتباه است اگر فکر کنید کل سایت را یکجا بررسی و ارزش می گذارد!

بنابراین در ابتدا باید روی محتوای صفحاتی که Title ندارند،محتوای غنی ندارند تمرکز کنید. اگر پنالتی شده اید صفحاتی مانند  FAQ می تواند مفید واقع شود.

از سمت دیگر اگر سایتی مشمول جریمه پاندا شود معمولا کل سایت را تحت تاثیر قرار می دهدو عموما به محتوایی که Duplicate باشد رحم نمی کند!

درخواست از گوگل برای رفع پنالتی پاندا نیز اثری ندارد اما اگر خیلی خوب کار کنید احتمال دارد در آپدیت بعدی از جریمه خارج شوید البته آن اپدیت هم معلوم نیست کی انجام می شود.

 

 

پنگوئن

ایده: پایین آوردن سایت هایی که قوانین ذکر شده در guide line در سرچ کنسول را زیر پا می گذارند و از تکنیک های کلاه سیاه استفاده می کنند.

اولین به روز رسانی: اوریل ۲۰۱۲

نام قبلی: Over optimization penalty

به روزرسانی: در کل ۴ به روز رسانی داشته است تا نسخه فعلی که ۴٫۰ می باشد.

هدف: بالا آوردن سایت های با محتوای غنی در رنکینگ موتور جستجو

راه حل در امان ماندن: دوری کردن از تکنیک های کلاه سیاه, keyword stuffing, و لینک سازی بیش از حد,

Doorway pages, محتوای بی ارزش و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی

راه حل ریکاوری از جریمه پنگوئن:

ابزار رسمی که توسط گوگل معرفی شده که پیش تر هم معرفی شد، disavow link tool است که در بلاگ وبمستر به صورت کامل توضیح داده شده، لینک هایی که از آی پی مرجع یکی بوده اند می بایست بررسی شوند و دراپ شوند. تمامی لینک ها مستقیم و بدون redirect باشند. بک لینک های غیر مرتبط حذف شوند.

برخلاف پاندا در اینجا الگوریتم پنگوئن یک صفحه و کلمات کلیدی را تحت تاثیر قرار می دهد و کل سایت را پایین نمی کشد.

معمولا قبل از پنالتی در پنل وبمستر تولز پیغامی برای اطلاع رسانی شما و پیگیری سریع ارسال می شود تا مشکل را رفع کنید در غیر اینصورت درخواست خروج از پنالتی تاثیری ندارد و مانند پاندا اگر خیلی خوب کار کنید در اپدیت های بعدی نتیحه  را خواهید دید. البته ترفند هایی برای خروج از پنالتی وجود دارد که می توانید در گوگل ان ها را جستجو کنید.

 

 

ابزارهای سئو

ابزارهای سئو

در پایان به عنوان ضمیمه برخی از مهمترین ابزارهایی که یک سئو مستر می بایست بداند و آشنا باشد معرفی می شوند:  (دقت کنید این ها تنها برخی از مهمترین ها هستند)

Link Assistant power suite

Ahrefs

Kissmetrics

Moz

SEMrush

Google Search Console

Google Trends

Google Analytics

Google Keyword planner

Woorank

Site checkup

Kwfinder

Keywordtool

Ubersuggest

W3school

Wayback machine

Alexa

GTmetrix

Moonsy

Network-tools

Hypestats

Spyfu

Dasheroo

Bing webmaster

mozcast

در این مقاله سعی شد که تکنیک های قدیمی معرفی نشود و تنها راه هایی که مفید واقع می شوند و در اکثر مواقع قابل استفاده هستند معرفی شود به نحوی که با کارکرد این سه الگوریتم گوگل آشنا شوید و چه طور رفتار کنید تا در امان بمانید.

موارد گفته شده تنها بخش اولیه و ابتدایی بود در صورتی که استقبال شود این مقاله ادامه خواهد داشت….

در صورتی که به سئو اصولی علاقه مند هستید پیش تر کتابی تحت عنوان سئو ۲۰۱۷ نوشته ادام کلارک نیز در آریا دانلود ترجمه اختصاصی شده که می توانید استفاده کنید.

منبع: آریا دانلود

تبلیغات

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

یک پاسخ به “مهمترین الگوریتم های گوگل – پاندا پنگوئن و مرغ مگس خوار”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *